Alkohol Terapia

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

telefon: 533 221 555 - 24h/7

Leczenie choroby alkoholowej

Leczenie alkoholizmu, jak to wygląda?

 

kieliszek alkoholuLeczenie alkoholizmu powinno rozpocząć się od odtrucia organizmu osoby uzależnionej od alkoholu. Detoks oczywiście nie jest w jakimkolwiek stopniu gwarancją wyleczenia, jednak stanowi niezwykle ważny fundament całego procesu zdrowienia. W czasie odtrucia alkoholikowi podaje się specjalistyczne preparaty, które mają na celu zmniejszenie objawów abstynencyjnych, a także oczyszczenie organizmu z toksyn nagromadzonych w trakcie długotrwałego spożywania alkoholu. Warto podkreślić, że leczenie choroby alkoholowej znacznie różni się od zwalczania wielu innych schorzeń. W procesie zdrowienia bardzo dużą rolę odgrywają nie środki farmakologiczne, a specjaliści terapii uzależnień oraz lekarze psycholodzy. Samo odtrucie nie jest pierwszą fazą leczenia alkoholika, ale jest niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia właściwej terapii. Jest niejako szansą do zrobienia pierwszego kroku w stronę trzeźwości – jak każda szansa dana w życiu może zostać wykorzystana bądź zmarnowana. Pierwsze spotkanie w ośrodku leczenia alkoholizmu na ogół ma charakter informacyjny, w trakcie którego zostaje wyznaczony termin spotkania, a także przedstawiony harmonogram zajęć.

 

Co składa się na fizyczne leczenie alkoholizmu?

 

Chociaż leczenie alkoholików jest utożsamiane głównie z różnymi formami psychoterapii, to jednak warto zdawać sobie sprawę, że choroba alkoholowa stanowi zarówno problem psychologiczny, jak i fizyczny. Na skutek odstawienia alkoholu pojawia się tzw. zespół abstynencyjny, objawiający się ogólnym rozdrażnieniem, bólem mięśni i ciała, niepokojem, bezsennością, lękiem, itp. W naszym ośrodku zlokalizowanym w dogodnej części miasta Poznań, proponujemy pacjentom kompleksowe leczenie alkoholizmu, które może zostać poprzedzone fizycznym odtruwaniem. Sprowadza się ono do wyeliminowania wyżej wymienionych symptomów i leczenia somatycznego. Po jego zakończeniu ma miejsce właściwa terapia alkoholowa.

 

Alkoholizm leczenie w formie psychoterapii

 

Leczenie alkoholika odbywa się poprzez odpowiedni program terapii, która może być prowadzona zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej. Każda z tych form niesie ze sobą korzyści: w czasie spotkań grupowych osoba uzależniona uczy się słuchać innych, zdobywając w ten sposób motywację do leczenia, natomiast psychoterapia indywidualna sprawia, że pacjent może skupić się na swoich obawach, lękach, problemach. W skrócie przyjmuje się, że poza odtruciem alkoholowym, leczenie obejmuje terapię: podstawową oraz pogłębioną.drink alkoholowy

Leczenie choroby alkoholowej może przebiegać zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. Zdaniem psychoterapeutów, o wiele skuteczniejsze jest leczenie alkoholika odbywające się stacjonarnie, gdyż w czasie takiej terapii każdy dzień pacjenta jest odpowiednio zagospodarowany, co zdecydowanie sprzyja zdrowieniu i zmniejsza ryzyko sięgnięcia po alkohol. Zarówno terapia stacjonarna, jak i ambulatoryjna mają na celu zwiększenie zdolności utrzymywania abstynencji, usuwanie zaburzeń, a także rozwijanie zdolności do prowadzenia zdrowego życia, bez nałogu.

 

Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania pacjenta. Najskuteczniejszą formą leczenia alkoholika jest psychoterapia.

Copyright © AGNUS terapia | AlkoholTerapia.pl