Alkohol Terapia

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

telefon: 533 221 555 - 24h/7

Jak leczyć alkoholizm?

 Jak leczyć alkoholizm – poznaj skuteczne metody

 

dwa kieliszkiPoszukując odpowiedzi na pytanie, jak leczyć alkoholizm, należy zdać sobie sprawę, że proces zdrowienia jest skomplikowany, długotrwały i wymagający podporządkowania się określonym rygorom. Choroby alkoholowej nie można wyleczyć samodzielnie. Nie należy również oczekiwać leczenia konwencjonalnego, polegającego na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Zastanawiając się, jak przestać pić, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, że leczenie choroby alkoholowej wymaga kompleksowego oddziaływania psychiatrycznego i psychologicznego, a w ostatniej fazie uzależnienia od alkoholu, często potrzeba jest także pomoc internistyczna. Nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu – im wcześniej zdecydujemy się na terapię, tym większe mamy szanse na powrót do normalnego życia. Warto również podkreślić, że leczenie choroby alkoholowej będzie tym skuteczniejsze, im większy będzie miała w nim udział rodzina alkoholika.

 

Jak przestać pić – czy leczenie alkoholizmu jest przymusowe?

 

Poza szczególnymi przypadkami leczenia uzależnień, narzuconymi przez sąd, żadna osoba nie może zostać przymuszona do podjęcia specjalistycznego leczenia. Zastanawiając się, jak leczyć alkoholizm, należy pamiętać, że osoba uzależniona sama powinna chcieć wyjść z nałogu, bo tylko wtedy, kiedy zacznie współpracować z terapeutą, będzie mieć największe szanse na zmianę myślenia i postępowania. Najważniejszym krokiem na drodze do tego, aby przestać pić, jest zawsze przyznanie się pacjenta do problemu i pragnienie wejścia na drogę abstynencji.

 

Profesjonalna pomoc rodzinie alkoholika

 

alkoholikWiele osób poszukujących odpowiedzi na pytanie, jak przestać pić, jest zdania, że bardzo łatwo można wrócić do stanu trzeźwości. W rzeczywistości jest to duże wyzwanie, które wymaga od pacjentów sporych nakładów pracy i dużego zaangażowania. Z chorobą alkoholową w dużej mierze wiąże się także problem współuzależnienia, z powodu którego konieczna jest fachowa pomoc rodzinie alkoholika. By przestać pić, należy skorzystać ze specjalistycznej pomocy terapeutycznej. Należy pamiętać jednak, że samo leczenie nie likwiduje alkoholizmu. Oznacza to, że alkoholikiem jest się już zawsze, ponieważ utrata kontroli nad piciem jest nieodwracalna. Niepijącym alkoholikom nie wolno przyjmować nawet substancji leczniczych, w których składzie znajduje się alkohol. W profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień można uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, jak leczyć alkoholizm. W takich miejscach świadczona jest także pomoc rodzinie alkoholika, gdyż alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Dzięki odpowiednim programom terapeutycznym, członkowie rodzin osób uzależnionych od alkoholu mogą zrozumieć mechanizmy uzależnienia od alkoholu, dowiedzieć się, jak należy radzić sobie z negatywnymi uczuciami, a także, jakie sposoby można wykorzystywać, by ustabilizować abstynencję.

Choroba alkoholowa w ostatniej fazie wymaga hospitalizacji, gdyż nieleczona może przyczynić się do śmierci pacjenta.

Copyright © AGNUS terapia | AlkoholTerapia.pl