Alkohol Terapia

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień

telefon: 533 221 555

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm objawy, które powinny zaniepokoić

 

alkoholikChoroba alkoholowa stanowi jedno z większych zagrożeń cywilizacyjnych, które dotknąć może właściwie każdego z nas. Uzależnienie od alkoholu w fachowej literaturze psychologicznej zostało podzielone na kilka faz, ale jednym z pierwszych niepokojących objawów, mogących wskazywać na początkowe stadium alkoholizmu, jest zmiana tolerancji na spożywaną ilość alkoholu. Pierwsza faza choroby alkoholowej, nazywana również fazą ostrzegawczą lub początkową, wiąże się zazwyczaj z piciem okazjonalnym, najczęściej towarzyskim. Charakterystyczne dla tego etapu jest odkrywanie właściwości odurzających i odprężających trunków alkoholowych. Jednym z objawów alkoholizmu w tej fazie jest tak zwana „mocna głowa”. Wypijanie coraz większych ilości alkoholu przyczynia się jednocześnie do zaniku reakcji obronnych organizmu na truciznę. Każdy, kto cierpi na uzależnienie od alkoholu przechodzi również tak zwaną fazę krytyczną uzależnienia, która wiąże się z uzależnieniem fizycznym oraz psychicznym. Etap ten, w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu, jakości spożywanych trunków oraz intensywności picia, może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat. Objawy alkoholizmu charakterystyczne dla tej fazy to przede wszystkim: umocnienie tolerancji na alkohol, coraz częstsze luki pamięciowe, utrata krytycyzmu, a także powikłania psychiczne o charakterze psychosomatycznym.

 

Końcowa faza alkoholizmu i degradacja organizmu

 

Ostatnią i zarazem najbardziej niebezpieczną fazą uzależnienia od alkoholu jest etap końcowy, wiążący się z degradacją psychiczną i fizyczną. Picie w tym stadium może trwać nawet przez kilka dni z rzędu, dopóki nie pojawi się całkowite wyczerpanie organizmu. Najbardziej specyficzne dla tej fazy objawy alkoholizmu to między innymi: niewydolność wątroby, nerek i serca, uszkodzenia mózgu, niedowłady kończyn, drgawki, majaczenie alkoholowe, chwiejność uczuciowa, agresja, wybuchowość oraz drażliwość. Nierzadko u osoby uzależnionej pojawia się też depresja lub paranoja. Choroba alkoholowa w ostatniej fazie wymaga hospitalizacji, gdyż nieleczona może przyczynić się do śmierci pacjenta.

 

Choroba alkoholowa a współwystępowanie innych problemów

 

problemy z alkoholemChoroba alkoholowa jest niewątpliwie problemem całej rodziny, a nie tylko jednego z jej członków. Alkohol jest uznawany za jedną z głównych przyczyn rozpadania się związków, powstawania przemocy w rodzinach, a także różnego rodzaju chorób. Alkoholizm, którego objawy najbardziej nasilone są w ostatniej fazie choroby alkoholowej, powoduje między innymi schorzenia nerek, wątroby, serca, żołądka, itp. Warto też dodać, że przez uzależnienie od alkoholu znacznie zwiększa się liczba przestępstw oraz prawdopodobieństwo przenoszenia chorób wenerycznych, mających negatywny wpływ na potomstwo.

Choroba alkoholowa w ostatniej fazie wymaga hospitalizacji, gdyż nieleczona może przyczynić się do śmierci pacjenta.

Copyright © AGNUS terapia | AlkoholTerapia.pl